Az elmúlt másfél hónap során Magyarországot eddig soha nem látott mennyiségű csapa­dék árasztotta el. Az Oroszlány városát érintő károkról, az eső­zés következményeiről és a vé­dekezésről a helyi tűzoltóság pa­rancsnoka, Busa János tájékoztat­ta lapunkat.

Az esőzések okozta árvizek, belvizek jelentős károkat okoztak a mezőgazdaságban, illetve renge­teg ember ingóságait rongálták meg vagy pusztították el. A tragédiát kö­vető példátlan összefogás nemcsak a leginkább érintett területeken, ha­nem az olyan településeken is ta­pasztalható, melyeket főleg a bel­víz sújtott, vagy ahol kisebb mér­tékű károk keletkeztek. Ezek közé tartozik Oroszlány is.

 

Busa Jánostól megtudtuk, hogy az oroszlányi tűzoltókat az elmúlt másfél hónapban összesen 148-szor riasztották, ezek közül mindössze négy alkalommal hívták őket tűz­esethez. A kivonulás oka 29 esetben fakidőlés volt, és 104 alkalommal szivattyúztak vizet. Kétszer horda­lékfa mosott el hidat, és szintén két alkalommal dőlt össze házfal a tele­pülésen. A tűzoltóknak háromszor kellett járművet kimenteniük a víz­ből, és egy baleset is történt a köz­utakra lerakódott 60-80 centiméte­res sár- és iszapréteg miatt.

Oroszlányban jelenleg 17 hiva­tásos tűzoltó teljesít szolgálatot, az önkéntesek száma mintegy 80 fő. A hirtelen jött nagyszámú riasztás ellenére minden alkalommal a la­kosság segítségére siettek, igaz né­hol akár órákba is telt, mire a hely­színre érkeztek, hiszen még teljes állománnyal sem tudták minden esetben megoldani a kivonulást.

 

A hamarosan 51. szolgálati évét töltő parancsnok elmondta: bár az ítéletidő miatt személyi sérülés nem történt, megérintették a hely­színen tapasztalt állapotok, az elke­seredett emberek beszámolói. Szá­mos alkalommal a szivattyúzás is ideiglenes megoldásnak bizonyult, hiszen a vízerek nagyobbra duzzad­va árasztották el újra az épülete­ket, pincéket, ahol a tulajdonosok­nak éppen csak személyes tárgya­ik, mozdítható értékeik kimenté­sére volt idejük. Éveken át gyűjtö­getett javak vesztek most oda, me­lyeknek csak töredéke pótolható anyagi támogatással.

A helyzet súlyosságát enyhíti az önkormányzat és a civilek kö­zötti összefogás. Ez arra enged kö­vetkeztetni, hogy a jövőben eset­legesen bekövetkező hasonló mé­retű katasztrófa nem érheti várat­lanul a települést, és ha úgy hozza a szükség, gördülékenyen folyhat­nak majd a mentési munkálatok.

Deim Éva, Konyecsni Dóra

(A cikk a 2010-es egyhetes oroszlányi képzésén készült.)

 

Szerző: mediafalu  2010.07.01. 14:03 Szólj hozzá!

Címkék: oroszlány

A bejegyzés trackback címe:

https://mediafalu.blog.hu/api/trackback/id/tr82153467

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása