Az elmúlt másfél hónap során Magyarországot eddig soha nem látott mennyiségű csapadék árasztotta el. Az Oroszlány városát érintő károkról, az esőzés következményeiről és a védekezésről a helyi tűzoltóság parancsnoka, Busa János tájékoztatta lapunkat.
Az esőzések okozta árvizek, belvizek jelentős károkat okoztak a mezőgazdaságban, illetve rengeteg ember ingóságait rongálták meg vagy pusztították el. A tragédiát követő példátlan összefogás nemcsak a leginkább érintett területeken, hanem az olyan településeken is tapasztalható, melyeket főleg a belvíz sújtott, vagy ahol kisebb mértékű károk keletkeztek. Ezek közé tartozik Oroszlány is.
Busa Jánostól megtudtuk, hogy az oroszlányi tűzoltókat az elmúlt másfél hónapban összesen 148-szor riasztották, ezek közül mindössze négy alkalommal hívták őket tűzesethez. A kivonulás oka 29 esetben fakidőlés volt, és 104 alkalommal szivattyúztak vizet. Kétszer hordalékfa mosott el hidat, és szintén két alkalommal dőlt össze házfal a településen. A tűzoltóknak háromszor kellett járművet kimenteniük a vízből, és egy baleset is történt a közutakra lerakódott 60-80 centiméteres sár- és iszapréteg miatt.
Oroszlányban jelenleg 17 hivatásos tűzoltó teljesít szolgálatot, az önkéntesek száma mintegy 80 fő. A hirtelen jött nagyszámú riasztás ellenére minden alkalommal a lakosság segítségére siettek, igaz néhol akár órákba is telt, mire a helyszínre érkeztek, hiszen még teljes állománnyal sem tudták minden esetben megoldani a kivonulást.
A hamarosan 51. szolgálati évét töltő parancsnok elmondta: bár az ítéletidő miatt személyi sérülés nem történt, megérintették a helyszínen tapasztalt állapotok, az elkeseredett emberek beszámolói. Számos alkalommal a szivattyúzás is ideiglenes megoldásnak bizonyult, hiszen a vízerek nagyobbra duzzadva árasztották el újra az épületeket, pincéket, ahol a tulajdonosoknak éppen csak személyes tárgyaik, mozdítható értékeik kimentésére volt idejük. Éveken át gyűjtögetett javak vesztek most oda, melyeknek csak töredéke pótolható anyagi támogatással.
A helyzet súlyosságát enyhíti az önkormányzat és a civilek közötti összefogás. Ez arra enged következtetni, hogy a jövőben esetlegesen bekövetkező hasonló méretű katasztrófa nem érheti váratlanul a települést, és ha úgy hozza a szükség, gördülékenyen folyhatnak majd a mentési munkálatok.
Deim Éva, Konyecsni Dóra
(A cikk a 2010-es egyhetes oroszlányi képzésén készült.)