Az oroszlányi vasútállomást elhagyva végtelenül csendes, rendezett, békés kisváros mutatkozik be nekünk. A kép később sem változik, de tudjuk, a bányászvárosnak is meg kell küzdenie a 21. század kihívásaival. A Vértesi Erőmű sorsa megpecsételődött, 1500 munkahely van veszélyben, és a távfűtés biztosítására is új alternatívát kell találni. A polgármester mégsem borúlátó, ütőképes hivatali csapatával máris új irányokat keres.
– Úgy tudjuk, egy fontos tárgyalásról érkezett, bár szabadságon van.
– Nekem már az is szabadság, ha nem kell korán reggel a hivatalban kezdeni a napom, ráadásul a tárgyalás, ahonnan érkeztem, megoldást kínálhat Oroszlány jövője szempontjából. A megbeszélésen speciális fűtőelemek alkalmazási lehetőségeiről volt szó, amely hosszú távon kiválthatná az erőmű által termelt távfűtéshez szükséges energiát.
– Az erőmű megszűnésével 300 bányász és mintegy 1500 dolgozó kerülhet utcára. Hogyan lehet felkészülni ekkora munkaerő kiáramlására?
– Már most azon dolgozunk, hogy a tervezett 2014-es felszámolásig a lehető legjobban felkészüljünk a helyzetre, de igyekszünk a várható intézkedések időpontját is minél jobban kitolni. A fennmaradó időben a munkaerő-piaci kérdésekre, a város fűtésére és a kieső bevételek pótlására kell megoldást találnunk, mindez több százmilliós nagyságrendet jelent. Azon küzdünk, hogy az 1500 munka nélkül maradt alkalmazott ne zúduljon egyszerre a munkaerőpiacra. Szerencsére már látunk biztató jeleket, hiszen a munkaügyi központ a napokban jelentette be, hogy ha csak tizedekkel is, de csökkent a munkanélküliségi ráta, és lassan megindul a munkaerő-felvétel is.
– Második ciklusát tölti a város élén. Melyek azok az eredmények, amelyekre a legbüszkébb?
– A bányászat újrafejlesztése után a 2000-es évek elejére jól működő ipari parkot hoztunk létre, amely számos munkahelyet teremtett, illetve szolgáltatásokat és kereskedelmi egységeket is magához vonzott. Fontosnak tartom, hogy sikerült hatékonyan átalakítani az intézményrendszerünket, és megtartani két középiskolánkat. Büszke vagyok arra is, hogy mindezt egy igazán jó csapattal közös munkában sikerült elérnem. Olyan fiatal titánokkal dolgozom együtt, akik nap mint nap friss ötletekkel bombáznak, innovatív felvetéseik mellé pedig hatékony munka is párosul. Személyemben konszenzuskereső, csapatszellemű partnerre találnak.
– Közelegnek a helyhatósági választások. Adódik a kérdés: hogyan tovább?
– Számos sikeres feladaton vagyok túl, és rengeteg tervem van, amit a jövőben szeretnék megvalósítani a csapatommal. Egyértelmű a válaszom: indulok a választásokon, és bízom abban, hogy előttem áll egy újabb sikeres ciklus.
Persze a választásokat az aktuális politikai viharok is befolyásolják; a politika az idén meglehetősen felkorbácsolta az emberek indulatait. Hallottam olyan közeli településről, ahol a képviselő-testület ellenzéki tagjai szóba sem állnak a kormánypártiakkal. Szerencsére Oroszlányban a józan politizálás honos, a testületben azért dolgozunk, hogy megtaláljuk a mindannyiunk számára fontos ügyek megoldását.
Orosz Anita, Török Dániel
Fotó: Dömök Viktória
(A cikk a 2010-es egyhetes oroszlányi képzésén készült.)