Szépen rendben tartott porta, a Szlovák Tájház hívja fel magára a figyelmet az oroszlányi Alkotmány utcában. Egy régi szlovák család utolsó tagjától vette meg 1986-ban a városi tanács, amely gondosan felújíttatta az épületet, itt nyitották meg 1987 októberében az akkori gyűjteményt.
A tájházban megtekinthető kiállítási tárgyak egy részét a Kuny Domokos Megyei Múzeum ingyenes használatra helyezte ki a tájházba, jelentős részét azonban helyi lakosok adták össze. Sokan nem dobják ki felmenőik használati tárgyait, ruházatát, a nagypapa gépeit, inkább felajánlják a tájháznak, melyet a polgármesteri hivatal működtet.
„Korhűen rendeztük be, hogy bemutathassuk, hogyan éltek őseink” – mondja Szabó Istvánné, a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat elnöke, a Szlovák Klub vezetője. A klubtagok, akik sokat dolgoznak a tájház érdekében – rendben tartják, szervezik a programokat –, a fűtési idényen kívül minden hétfőn itt tartják összejöveteleiket. Örvendetesnek tartják, hogy egyre többen látogatják a klub foglakozásait a többségi nemzethez tartózó érdeklődők is, akik szintén magukénak érzik a szervezetet.
A Szlovák Tájház gyűjteménye igen gazdag. A lakosság sok kiállítható tárgyat hozott, de egy-egy használati eszközből, ruhából csak 1-2 darabot tartanak, mivel a ház vezetése inkább változatos kiállítási anyagra, a minőségre helyezi a hangsúlyt. Ahogy a klubvezető fogalmazott, nem szeretnék a tájházat raktárrá alakítani, ennek ellenére kérnek mindenkit, hogy semmit ne dobjon ki, inkább hozza el.
A konyhai tűzhelyen, a spalrhelten úgy állnak az edények, mintha tulajdonosa épp csak átugrott volna a szomszédba. Mellette mosógépeink őse az 1930-as évekből. Fából készült és kézzel kellett hajtani. A sarokpadon pedig népviseletbe öltözött bábu. Amikor beléptem, a félhomályban azt hittem, valaki ott ül, automatikusan köszöntem. A szobákban szépen vetett ágyak, a szekrények telis-tele szebbnél szebb népviselettel, a falakon fényképek sokasága. Az egyik szoba asztalán pedig a gyűjtemény néhány igen értékes bibliája mellett ott a brána, a kulcsos kalács, mely a szlovákoknál a házasság szimbóluma. A brána kerek formájú, perecre emlékeztető, édes kelt tésztából készült lakodalmi sütemény. Olyannyira jellemző erre a népre, hogy a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat pecsétjében is látható.
Muzeológusa nincs a tájháznak, de az Országos Szlovák Önkormányzat mellett működik a Legátum Kft., mely azzal a céllal jött létre, hogy szakmai segítséget nyújtson a Magyarországon működő szlovák tájházaknak.
Az Alkotmány utcai épület a helyszíne az évről-évre megrendezésre kerülő Falunapnak is, melynek szervezője a Szlovák Klub és a Falu-Hagyományőrző és Kulturális Egyesület. Az esemény igen rangos helyet foglal el a városi rendezvények sorában, az anyaországból is érkeznek ide együttesek, elsősorban Miava, Udvard, Garamkovácsi és Vágsellye városaiból. Ezekkel a településekkel a Szlovák Klub, illetve Oroszlány városa többéves partnerkapcsolatot ápol.
Kép és szöveg: Lohn Zsuzsanna
(A cikk a települési újságok szerkesztőinek egyhetes oroszlányi képzésén készült.)
A Szlovák Tájház hétfő kivételével naponta várja a látogatókat.
Nyitva tartás:
K, Cs, V: 14.00–17.00
Sze, P, Szo: 9.00–12.00