Tizenegyedik alkalommal rendezték meg július első hetében Oroszlányban a településmarketinget segítő újságíró képzést nyolc megyéből tizenöt hallgató részvételével, akik települési és intézményi újságok, honlapok készítői, szerkesztői, kommunikációs feladattal megbízott munkatársai. Erről kérdeztem Gönczi Máriát, a képzés vezetőjét.
Kinek a nevéhez fűződik és mikor volt az első helyilapos képzés?
- A képzés első kurzusát a kilencvenes évek végén dr. Müllner Jenő sajtótörténész, főszerkesztő kollégám és jó barátom, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Helyi Lapok Szakosztályának akkori elnöke szervezte Budapesten és környékén. Munkakapcsolatunk kezdetén sokszor beszéltünk arról, miként lehetne a tanfolyamot más megyében is megszervezni, hogyan tudnánk neves újságírók, szerkesztők segítségével az alapokat megtanítani mindazokkal, akik jószándékú amatőrként művelik a helyi újságok szerkesztését. Ráadásul olyan munkatársakkal együtt, akik hozzájuk hasonlóan nem szakképzett újságírók, hanem népművelők, könyvtárosok, pedagógusok, köztisztviselők, és még sorolhatnánk.
Hogyan kerültél szorosabb kapcsolatba a helyi lapszerkesztéssel?
- Jómagam úgy kezdtem újságot szerkeszteni a kilencvenes évek elejétől, hogy a debreceni Kölcsey Művelődési Központ népművelőjeként egyszer csak munkaköri feladatként kaptam meg az intézmény havilapjának készítését a sajtóreferensi teendőkkel együtt, és nem volt más lehetőségem akkor, mint elsajátítani az alapokat, és tanulni a magam és mások által elkövetett hibákból. Később egy hajdú-bihari városi újság főszerkesztőjeként szintén megtapasztaltam, hogy hiába voltak tájékozottak, műveltek és igényesek a szerkesztőség munkatársai, muszáj volt megtanulniuk az újságírás és szerkesztés legfontosabb szabályait, az elengedhetetlen alapokat.
Fontosnak tartod, hogy megküzdjünk korunk kihívásaival?
- Nagyon fontosnak, hiszen ezért kezdtem el szervezni a tanfolyamot tíz évvel ezelőtt. A tematikát is azért alakítgatjuk évről évre Kleer Lászlóval, a MÚOSZ Helyi Lapok Szakosztályának elnökével, hogy megfeleljünk az új igényeknek, a napi kihívásoknak. Talán sikerül is, hiszen az eleinte csak Hajdú-Bihar megyére, majd régiónkra tervezett, és Földes nagyközség önzetlen támogatásával megvalósított tanfolyamunk egyszer csak országos hatókörűvé vált. A közelmúltban készített statisztikából megállapíthattuk, hogy nincs olyan megye, ahonnan ne jött volna hallgató. Több mint ötszáz településről érkeztek a bentlakásos, 50 órás, tanúsítványt adó tanfolyamunkra, és azokra a továbbképzési alkalmakra, konferenciákra, amelyet évente szervez szakosztályunk a MÚOSZ és mások támogatásával.
Színvonalas képzés, neves előadók. Milyen elgondolásból és kik támogatják?
- A képzés támogatóinak köre évről évre bővül, és ez nagy elismerése erőfeszítéseinknek, valamint alapfeltétele annak, hogy rendkívül kedvező részvételi díj ellenében tudjuk fogadni hallgatóinkat. Idén Oroszlány Város Önkormányzata volt a kiemelt támogatónk, és anyagi segítséget kaptunk az Oktatási és Kulturális Minisztérium mellett a MÚOSZ-tól is. Támogatóink pontosan tudják, és érzékelik, hogy nagy szükség van erre a képzési formára. Azt is nagy eredménynek tartjuk, hogy az évi egy alkalomból már kettő lett, ugyanis tavaly Baranya megyében, Bicsérden, idén pedig Komárom-Esztergom megyében, Oroszlányban voltunk az évek óta megszokott Hajdú-Bihar megyei képzési helyszínünk mellett.
Mi a sikeres képzés titka?
- Feltehetően az, amit a hallgatók a véleménylapon mindig megfogalmaznak: kiváló szakemberektől tanulhatják meg az újságírás alapjait, és az óriási mennyiségű új információk birtokában magabiztosabban, szakmailag megújulva térhetnek haza. Szeretném kérni mindazokat, akiknek felkeltettük érdeklődését, és többet szeretnének tudni szakosztályunk tevékenységéről, látogassanak el a muosz.hu vagy a mediafalu.blog.hu oldalra.
Szájbély Emese
Az interjú készítője is részt vett - az ÖNkorNET munkatársaként - az oroszlányi képzésen, és az ott szerzett ismereteket, tapasztalatokat jól hasznosítja az online hírportál szerkesztésében. Ezért is ajánljuk az önkormányzatok által illetve magánkiadásban megjelenő újságok, honlapok munkatársainak, szerkesztőinek, hogy használják ki a jelentős kedvezményű képzési lehetőséget, és jelentkezzenek az augusztus végén kezdődő, többek között a földesi önkormányzat által is támogatott tanfolyamra.
Forrás: ÖNkorNET