Régió, megye és kistérség – a három szerveződési szint országszerte sok fejtörést okoz a települések vezetőinek és a kistérségek irányítóinak, hiszen a közösen megoldandó feladatokban egyetértésre kell találni. A kistérség eredményeinek feltérképezésében dr. Séfer Erika, az Oroszlányi Többcélú Kistérségi Társulás Kistérségi Irodájának vezetője volt segítségünkre.
A kistérség legnagyobb erőssége és egyben gyengesége is, hogy a térségi települések önkormányzatai egyesével is megállnak a lábukon – emelte ki dr. Séfer Erika. Ám büszkék arra, hogy önállóságuk ellenére felismerték, hogy együtt, összefogásban, könnyebben és többre vihetik. Mint elmondta, fő céljuk a közszolgáltatások szintjének kiegyenlítése a térségen belül. A 2005-ben alakult társulás ennek jegyében közös erővel hangolta össze a szociális szolgáltatások körét, tett rendet az egészségügyi ellátásban és mentette meg az egyre kevesebb nebuló miatt szenvedő oktatást.
Jelenleg az egységes településképek kialakításán, a közutak minőségének javításán és a tömegközlekedés fejlesztésén dolgoznak intenzíven. Kihelyezték az egységes információs táblákat, és a településközpontok is megújultak. Különböző fórumokon harcolnak a vasúti járatok sűrítésén, és a közutak javítására is folyamatosan keresik a lehetőségeket, forrásokat.
A 2007-ben alapított Oroszlányi Kistérségi Közkincs Kerekasztal a térségi események színvonalasabbá tételét és a kulturális események népszerűsítését tűzte ki céljául.
2007-ben pályázati pénzből elkészült a kistérség községeinek turisztikai leltára is, amely rendszerezi a természeti, kulturális és közösségi értékeket, így kiváló alap a turisztikai infrastruktúra fejlesztéséhez.
Dr. Séfer Erika hangsúlyozta: a szerteágazó feladatokat együtt megoldani, a különbözőségeket egységbe foglalni nem lehet máról holnapra. Ám érdemes munkálkodni, hiszen a térség települései rengeteg szépséget és lehetőséget rejtenek magukban.
Bognár Györgyi, Halmos Monika, Perleczki Edina
(A cikk a 2010-es egyhetes oroszlányi képzésén készült.)